Przedsiębiorca po wypadku może dostać zasiłek chorobowy z ZUS
Osoba prowadząca działalność gospodarczą obowiązkowo podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Jeśli stanie się niezdolna do pracy na skutek urazu, ZUS może bez okresu wyczekiwania wypłacić jej zasiłek chorobowy
Ten, kto prowadzi własną firmę, obligatoryjnie podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Jeśli ulegnie wypadkowi przy prowadzeniu działalności, może uzyskać zasiłek chorobowy, a jeśli po jego wyczerpaniu nadal będzie niezdolny do aktywności zawodowej – także świadczenie rehabilitacyjne.
Nie w drodze do domu
Co jest wypadkiem przy pracy u przedsiębiorców? Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
Taką definicję zawiera art. 3 ust. 3 pkt 8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322).
Natomiast zdarzenie następujące po zakończeniu czynności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą w drodze z miejsca jej wykonywania do domu nie jest wypadkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r. (I UK 55/09). Także w wyroku z 8 lipca 2009 r. (I UK...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta