Nie rozwiążesz angażu z datą wsteczną
Przy sporządzaniu pisma o dyscyplinarnym rozwiązaniu angażu nie trzeba podawać daty, z którą ma ono nastąpić. Wynika to m.in. z tego, że złożenie oświadczenia w tym zakresie następuje z chwilą skutecznego dojścia dokumentu do adresata
W praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia ze skutkiem wstecznym. Wskazuje w swoim oświadczeniu o rozwiązaniu angażu jako datę rozwiązania umowy dzień wcześniejszy od daty doręczenia pracownikowi pisma zawierającego to oświadczenie.
Przykładowo, doręczając pracownikowi 5 lutego 2010 r. swoje oświadczenie o rozwiązaniu z nim umowy o pracę, pracodawca wskazuje jako dzień rozwiązania tej umowy 31 stycznia 2010 r.
Zawsze na piśmie
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy jest to dopuszczalne, należy zauważyć, że kodeks pracy wymaga, aby oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpiło w formie pisemnej, wskazywało przyczynę rozwiązania oraz zawierało pouczenie pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy (art. 30 § 3 – 5 k.p.). Natomiast do przesłanek zgodnego z prawem rozwiązania umowy nie należy podanie w piśmie pracodawcy terminu jej rozwiązania.
Zatem pracodawca nie ma obowiązku wskazywania daty, z którą następuje rozwiązanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta