Tej samej premii nie wypłacasz dwa razy
Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego świadczenia
Pracownica jest zatrudniona na stanowisku handlowca. Od 1 czerwca 2007 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, za które dostała wynagrodzenie z zakładu pracy za 33 dni, a następnie zasiłek chorobowy do 28 lipca 2007 r. Od 29 lipca otrzymywała zasiłek macierzyński. Podstawę wymiaru ustalono tylko ze stałych składników wynagrodzenia.
Od premii za wyniki sprzedaży zakład odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne. W firmie obowiązuje regulamin wynagradzania. Zgodnie z nim premia (osiągana po zrealizowaniu ściśle określonego celu) nie stanowi dodatkowego składnika wynagrodzenia za pracę uwzględnianego przy obliczaniu wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Nie ulega też zmniejszeniu z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego trzeba jej wliczyć premię za wyniki sprzedaży? – pyta czytelniczka.
Ustalając podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, pracodawca powinien stosować zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta