Gdy swędzi i piecze
Na świecie na atopowe zapalenie skóry choruje około 30 proc. ludności, w tym blisko 7 proc. Polaków.
– Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą o podłożu genetycznym. Jeśli jedno z rodziców jest nosicielem tej choroby, to prawdopodobieństwo, że pociecha odziedziczy po niej dolegliwość, wynosi około 20 do 30 proc. Natomiast jeśli oboje rodzice są genetycznie obciążeni AZS, to ich potomstwo jest narażone na tę dolegliwość nawet w 70 proc. – wyjaśnia dr Danuta Nowicka, dermatolog.
Jednak choroba nie zawsze się objawia. Nie bez znaczenia dla jej ujawnienia się i przebiegu są czynniki środowiskowe. – Największymi grzechami współczesnej cywilizacji są postępujące zanieczyszczenie środowiska, przetworzona żywność i coraz ostrzejsze środki myjące. – To wszystko powoduje nadmierne wyjaławianie i odtłuszczanie powierzchni naskórka i uaktywnienia się atopowego zapalenia skóry – zauważa Danuta Nowicka.
Nie bez znaczenia dla rozwoju i przebiegu choroby jest również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta