Ukryte koszty chorób
Czy można policzyć, ile kosztuje choroba, czym są koszty pośrednie, jak powinna być prowadzona polityka zdrowotna, by przyniosła realne oszczędności systemowi – o tym dyskutowano podczas debaty „Wydatki, których państwo nie widzi. Ukryte koszty chorób”. Na spotkaniu prof. Jacek Ruszkowski z Akademii im. Leona Koźmińskiego przedstawił wyniki swojego raportu „Rzeczywiste ekonomiczne koszty choroby w Polsce”
Choroba przewlekła jest dużym obciążeniem nie tylko dla chorego, ale i jego rodziny, a także dla gospodarki. Potwierdzają to badania kosztów chorób przewlekłych prowadzone na świecie. Najbardziej skrupulatnie wykonują takie analizy Amerykanie i Szwajcarzy. W Stanach Zjednoczonych dodatkowym kosztem pośrednim włączanym do analiz jest przedwczesna umieralność, która w Europie jest zaliczana do skutków społecznych, a nie gospodarczych.
– W Polsce brakuje rzetelnych szacunków całkowitego, bezpośredniego i pośredniego, obciążenia gospodarki kosztami chorób niesprawności. Zazwyczaj analiza kosztów choroby obejmuje koszty bezpośrednie, czyli wydatki ponoszone na świadczenia zdrowotne, w tym leki, oraz koszty pośrednie, na które składają się głównie wydatki w sferze zabezpieczenia społecznego, takie jak koszty rent z tytułu niezdolności do pracy, rent socjalnych, świadczeń rehabilitacyjnych i zasiłków chorobowych oraz koszty niezdolności do pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta