Niezbędne nieruchomości zostaną wywłaszczone
Aby wybudować poldery czy zbiorniki retencyjne, trzeba pozyskać grunty, na których obiekty takie powstaną. Nowe przepisy ułatwiają organom państwa pozyskiwanie takich terenów
Obowiązująca od 25 sierpnia 2010 r. ustawa o szczególnych zasadach przygotowywania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych wprowadza w swych przepisach nową decyzję administracyjną, którą nazywa decyzją o pozwoleniu na realizację inwestycji.
Akt ten ma być skutecznym sposobem na szybkie stworzenie systemu przeciwpowodziowego w Polsce. Jego wydanie – przez wojewodę – jest jednoznaczne z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy albo o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. To jednak nie koniec. Decyzja ta zatwierdza podział nieruchomości według granic (linii) w niej określonych.
Ponadto daje podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej oraz w katastrze nieruchomości informacji o tym, że nieruchomości lub ich części niezbędne do realizacji inwestycji przeciwpowodziowej stają się własnością Skarbu Państwa bądź właściwej jednostki samorządu terytorialnego (wywłaszczenie), albo o tym, że sposób korzystania z tych nieruchomości został trwale ograniczony.
Za odszkodowaniem
Przejście własności nieruchomości na Skarb Państwa albo jednostkę samorządu terytorialnego następuje z dniem uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji. Jej postanowienia rozstrzygają ponadto o terminie, w którym wywłaszczona nieruchomość powinna zostać wydana, a budynki czy lokale oraz inne pomieszczenia – opróżnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta