Kiedy jest praca na etat, a kiedy jej nie ma
W zasadzie zawsze osoba, która chce mieć orzeczenie określające typ relacji łączącej ją z firmą, ma w tym interes prawny. Od tego zależą jej prawa w sferze zatrudnienia i ubezpieczeń społecznych
Sądy niekiedy zbyt rygorystycznie traktują zasadę, że możliwość wystąpienia o świadczenie wyłącza interes prawny powództwa o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku pracy.
W efekcie poszukują czasem na siłę sposobów ewentualnego zaspokojenia roszczeń pracownika, który żąda ustalenia, że właśnie stosunek pracy łączył go z przełożonym.
Świadectwo do poprawki
I tak SN uznał, że roszczenie o sprostowanie świadectwa pracy nie wyłącza interesu prawnego w ustaleniu rzeczywistej treści stosunku pracy (wyrok z 2 czerwca 2006 r., I PK 250/05). W innym natomiast wyroku stwierdził, że interes prawny pracownika w powództwie o ustalenie stosunku pracy wyraża się w samym żądaniu potwierdzenia istnienia stosunku pracy (art. 189 k.p.c. w związku z art. 22 k.p.).
Ustawowy tryb żądania sprostowania świadectwa pracy nie eliminuje powództwa pracownika o ustalenie stosunku pracy (wyrok SN z 15 grudnia 2009 r., II PK 156/09). Zdaniem SN należy przyjąć, że świadectwo pracy nie jest dokumentem prawotwórczym, który ma znaczenie dla ustalania ewentualnych przyszłych uprawnień.
Stąd też roszczenia o poprawienie zapisów tego dokumentu nie można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta