Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdź, czy podwładny może wykonywać swoje zadania

06 października 2010 | Dobra firma | Jarosław Karlikowski

Po długiej chorobie pracownik musi przejść lekarskie badania kontrolne dopiero bezpośrednio przed podjęciem pracy. Ale z urlopu bezpłatnego może korzystać, nie odwiedzając wcześniej medyka

Pracownik był na zwolnieniu lekarskim przez 68 dni. Od następnego dnia po chorobie przebywał na trzymiesięcznym urlopie bezpłatnym.

Czy przed tym urlopem powinnam zażądać od niego zaświadczenia od lekarza, że jest zdolny do wykonywania pracy, czy powinien dostarczyć takie pismo dopiero po powrocie do pracy z urlopu bezpłatnego? – pyta czytelniczka.

Pracodawca powinien skierować pracownika na badania kontrolne przed powtórnym podjęciem pracy. Zgodnie z art. 229 § 2 k.p. jeśli niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwała dłużej niż 30 dni, podwładny podlega kontrolnym badaniom lekarskim, aby ustalić zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Finansuje firma

Zasady przeprowadzania badań kontrolnych określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament