Sprawdź, czy podwładny może wykonywać swoje zadania
Po długiej chorobie pracownik musi przejść lekarskie badania kontrolne dopiero bezpośrednio przed podjęciem pracy. Ale z urlopu bezpłatnego może korzystać, nie odwiedzając wcześniej medyka
Pracownik był na zwolnieniu lekarskim przez 68 dni. Od następnego dnia po chorobie przebywał na trzymiesięcznym urlopie bezpłatnym.
Czy przed tym urlopem powinnam zażądać od niego zaświadczenia od lekarza, że jest zdolny do wykonywania pracy, czy powinien dostarczyć takie pismo dopiero po powrocie do pracy z urlopu bezpłatnego? – pyta czytelniczka.
Pracodawca powinien skierować pracownika na badania kontrolne przed powtórnym podjęciem pracy. Zgodnie z art. 229 § 2 k.p. jeśli niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwała dłużej niż 30 dni, podwładny podlega kontrolnym badaniom lekarskim, aby ustalić zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Finansuje firma
Zasady przeprowadzania badań kontrolnych określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta