Rozliczamy nadpłacone składki
Jeśli pracodawca odprowadzał należności na ubezpieczenia emerytalne i rentowe mimo przekroczenia rocznego limitu, musi je zwrócić zatrudnionemu w części, którą on sam sfinansował. Ale to dopiero początek działań, które musi wykonać
– ZUS poinformował o przekroczeniu podstawy składkowej w grudniu 2008 r. i teraz należy dodać do przychodu pracownika zwrot nadpłaconych składek. Kwota przekroczenia to 1500 zł. Jak to zrobić? – pyta czytelnik.
Przekroczenie tzw. limitu trzydziestokrotności w danym roku powoduje nadpłatę składek emerytalno-rentowych, która jest zwracana. Zwrot nadpłaty stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy w miesiącu otrzymania pieniędzy.
Jego kwotę doliczamy do wynagrodzenia i pobieramy zaliczkę na podatek dochodowy według obecnych parametrów, mimo że przekroczenie miało miejsce w minionym roku czy kilka lat wstecz. Pamiętajmy również o odliczeniu pracownikowi niedopłaconej składki zdrowotnej.
Nie przeocz progu
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona w stosunku rocznym. Oznacza to, że w danym roku kalendarzowym nie może ona przewyższyć kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta