Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczamy nadpłacone składki

06 października 2010 | Dobra firma | Izabela Nowacka

Jeśli pracodawca odprowadzał należności na ubezpieczenia emerytalne i rentowe mimo przekroczenia rocznego limitu, musi je zwrócić zatrudnionemu w części, którą on sam sfinansował. Ale to dopiero początek działań, które musi wykonać

– ZUS poinformował o przekroczeniu podstawy składkowej w grudniu 2008 r. i teraz należy dodać do przychodu pracownika zwrot nadpłaconych składek. Kwota przekroczenia to 1500 zł. Jak to zrobić? – pyta czytelnik.

Przekroczenie tzw. limitu trzydziestokrotności w danym roku powoduje nadpłatę składek emerytalno-rentowych, która jest zwracana. Zwrot nadpłaty stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy w miesiącu otrzymania pieniędzy.

Jego kwotę doliczamy do wynagrodzenia i pobieramy zaliczkę na podatek dochodowy według obecnych parametrów, mimo że przekroczenie miało miejsce w minionym roku czy kilka lat wstecz. Pamiętajmy również o odliczeniu pracownikowi niedopłaconej składki zdrowotnej.

Nie przeocz progu

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona w stosunku rocznym. Oznacza to, że w danym roku kalendarzowym nie może ona przewyższyć kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament