Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpłatny urlop nie zabrania nauki

06 października 2010 | Dobra firma | Marta Gadomska

Podwładny mający przerwę w pracy może podnosić kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy. Jednak mimo wytężonego uczenia się czasu tej pauzy nie zaliczy do okresu zatrudnienia

Firma czytelnika zmienia profil działalności, co wiąże się z przekwalifikowaniem pracowników. Niestety, jeden z nich przebywa na urlopie bezpłatnym. Szef zastanawia się, czy nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych mają zastosowanie wobec osób przebywających na takich urlopach.

Darmowe wakacje

Urlopu bezpłatnego udzielamy na pisemny wniosek zatrudnionego. Z takiego wolnego można odwołać tylko z ważnych przyczyn, jeśli strony zastrzegły taką możliwość, a urlop został udzielony na okres dłuższy niż trzy miesiące.

W trakcie urlopu bezpłatnego zatrudniony nie wykonuje zawodowych obowiązków, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Przyjmuje się, że stosunek pracy jest w tym czasie zawieszony.

– Nie jest to jednak przeszkoda do podjęcia nauki. Ale też nikt nie może pracownika do tego zmusić, bo w trakcie urlopu bezpłatnego pracodawca nie ma prawa do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament