Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedwczesna przeprowadzka może przedsiębiorcę słono kosztować

06 października 2010 | Dobra firma | Renata Krupa-Dabrowska
autor zdjęcia: Renata Krupa-Dabrowska
źródło: Rzeczpospolita

Inwestorowi, który korzysta z wybudowanego przez siebie budynku przed załatwieniem końcowych formalności budowlanych, grożą wysokie kary

Prawo budowlane jest surowe (ustawa z 7 lipca 1994 r., DzU nr 89, poz. 414 ze zm.). Najpierw trzeba zadbać o dopełnienie wymogów formalnych, a dopiero potem planować przeprowadzkę.

Chodzi bowiem o to, by była gwarancja, że nowy obiekt został postawiony zgodnie ze sztuką budowlaną i nie stwarza dla nikogo zagrożenia.

Są dwie formy legalnego zakończenia budowy: zawiadomienie o zakończeniu budowy albo uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Urzędem właściwym jest najczęściej powiatowy nadzór budowlany, tylko w wypadku niektórych inwestycji wojewódzki nadzór budowlany (art. 57 ust. 6 prawa budowlanego).

Gdzie załatwiamy formalności

Przeprowadzka jest legalna, kiedy decyzja w sprawie pozwolenia na użytkowanie jest już ostateczna. Inaczej jest z zawiadomieniem o zakończeniu budowy. Składa się je, gdy kierownik budowy dokona ostatniego wpisu w dzienniku budowy.

Trzeba następnie odczekać 21 dni. W tym czasie powiatowy inspektor bada dokumentację. Jeżeli nie zgłosi sprzeciwu, można już myśleć o przeprowadzce....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament