Wydatki na certyfikaty jakości zmniejszą podstawę opodatkowania
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za uzyskanie aprobaty technicznej lub znaku jakości sprzedawanych towarów
Dystrybutorzy towarów często ubiegają się o różnego rodzaju certyfikaty. Czasem są one niezbędne do wprowadzenia towarów na rynek, w innych sytuacjach potwierdzają ich wysoką jakość.
Ponoszone z tego tytułu opłaty są kosztem podatkowym. Nie ma bowiem wątpliwości, że są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Spełniona jest więc ogólna definicja kosztów zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak prosta.
Pokazuje to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 lipca 2009 r. (ILPB3/423-324/09-3/ŁM).
Refakturowane opłaty
Z pytaniem zwróciła się spółka, która zajmuje się sprzedażą zamocowań budowlanych. Są one produkowane przez spółkę matkę z siedzibą w Niemczech lub inne spółki należące do grupy kapitałowej. Wnioskodawca ponosi koszty związane z uzyskiwaniem aprobat technicznych sprzedawanych towarów. Określają one przeznaczenie i zakres stosowania wyrobów budowlanych.
Wydawane są do wyrobów, dla których nie ma obowiązujących polskich norm. Ich posiadanie jest warunkiem koniecznym do wprowadzenia towarów do obrotu na terenie Polski. Problem w tym, że aprobaty techniczne wydawane są tylko producentowi, grupie producentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta