Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki na certyfikaty jakości zmniejszą podstawę opodatkowania

06 października 2010 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za uzyskanie aprobaty technicznej lub znaku jakości sprzedawanych towarów

Dystrybutorzy towarów często ubiegają się o różnego rodzaju certyfikaty. Czasem są one niezbędne do wprowadzenia towarów na rynek, w innych sytuacjach potwierdzają ich wysoką jakość.

Ponoszone z tego tytułu opłaty są kosztem podatkowym. Nie ma bowiem wątpliwości, że są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Spełniona jest więc ogólna definicja kosztów zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak prosta.

Pokazuje to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 lipca 2009 r. (ILPB3/423-324/09-3/ŁM).

Refakturowane opłaty

Z pytaniem zwróciła się spółka, która zajmuje się sprzedażą zamocowań budowlanych. Są one produkowane przez spółkę matkę z siedzibą w Niemczech lub inne spółki należące do grupy kapitałowej. Wnioskodawca ponosi koszty związane z uzyskiwaniem aprobat technicznych sprzedawanych towarów. Określają one przeznaczenie i zakres stosowania wyrobów budowlanych.

Wydawane są do wyrobów, dla których nie ma obowiązujących polskich norm. Ich posiadanie jest warunkiem koniecznym do wprowadzenia towarów do obrotu na terenie Polski. Problem w tym, że aprobaty techniczne wydawane są tylko producentowi, grupie producentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament