Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie szczepienia niewiele lżejsze od grypy

06 października 2010 | Dobra firma | Marta Gadomska

Wrzesień to dla pracownika ostatni miesiąc pracy. 24 października dostanie ostatnią pensję. Jest to wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4500 zł i dodatkowo: dodatek funkcyjny 200 zł, premia regulaminowa 20 proc. płacy zasadniczej (900 zł), dodatek stażowy 10 proc. płacy zasadniczej (450 zł) i odprawa emerytalna 6050 zł. Pracownik należy do kasy zapomogowo-pożyczkowej, dlatego z pensji musimy ująć jeszcze składkę.

Dodatkowo we wrześniu dobrowolnie opłaciliśmy zatrudnionemu szczepienie przeciwko grypie (30 zł) i otrzymaliśmy informację od komornika o potrąceniu z pensji niezapłaconego mandatu w wysokości 200 zł. To nie wszystko. Z poborów ujmujemy jeszcze co miesiąc 1000 zł alimentów. Pracownik ma koszty podstawowe i złożył PIT-2. Jak sporządzić listę płac? Czy dodatkowo powinniśmy na niej umieścić zebrane przez pracownika środki w kasie zapomogowo-pożyczkowej?

Na liście płac musi się znaleźć wynagrodzenie, dwa dodatki (funkcyjny i stażowy), premia regulaminowa i odprawa. Większość z nich jest oskładkowana i opodatkowana. Wyjątek to odprawa. Od niej bowiem odprowadzamy podatek, ale składek ZUS już nie. Jeśli chodzi natomiast o szczepienie przeciwko grypie, to w większości przypadków jest ono oskładkowane i opodatkowane.

Eksperci podkreślają jednak, że w tym zakresie wyjątek może dotyczyć niektórych grup zawodowych narażonych na działanie wirusa grypy, wobec których przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament