Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina wskaże obszar, na którym będzie mogła powstać elektrownia wiatrowa

06 października 2010 | Dobra firma | Michał Cyrankiewicz
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Uchwalając studium uwarunkowań lub plan miejscowy, władze lokalne mają obowiązek zarezerwować w nich obszary pod budowę urządzeń wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych

25 września weszła w życie ustawa nowelizująca dwa akty prawne. Ustawę z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz ustawę z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.). Na mocy jej przepisów zaliczono do celów publicznych działania związane z wytwarzaniem i dostarczaniem energii elektrycznej.

Ma to spowodować przyśpieszenie odtworzenia mocy wytwórczych, tworzenia nowych źródeł, w tym źródeł odnawialnych, oraz rozbudowę systemu przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej jako podstawowych elementów bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Jak możemy się dowiedzieć z treści uzasadnienia do projektu ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 155, poz. 1043) nadanie statusu celu publicznego wytwarzaniu energii elektrycznej uprości procedury uzyskiwania decyzji lokalizacyjnych dla nowych inwestycji i skrócenie jej z obecnych 12 – 18 miesięcy do ok. trzech miesięcy.

Ponadto przyczyni się do uporządkowania procesów planistycznych związanych z budową infrastruktury energetycznej poprzez ułatwienie powiązania planowania tego typu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament