Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczny manewr Tuska

06 października 2010 | Publicystyka, Opinie | Jacek Kucharczyk
autor zdjęcia: Jarosław Brzeziński
źródło: Fotorzepa

Pozostawiając Radziszewską w rządzie, premier sporo ryzykuje. Może utracić sympatię liberalnych elit. Nie zrekompensuje mu tego poparcie prawicowych publicystów – przekonuje socjolog

Od zakończenia wyborów prezydenckich, zamiast przewidywanej poprawy nastrojów społecznych, jaka zwykle następuje w okresie powyborczym, pracownie badawcze odnotowały znaczące pogorszenie większości wskaźników związanych z oceną obecnej sytuacji oraz oczekiwaniami na przyszłość zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i politycznym. W wielu wymiarach nastąpił powrót do nastrojów sprzed katastrofy smoleńskiej.

Kampania na psychotropach

Można przypuszczać, że wraz z zakończeniem kampanii wyborczej skończyła się wiara w „jedność narodowo-moralną” polskiego społeczeństwa, którą widzieliśmy (lub wydawało nam się, że widzimy) na ekranach telewizorów w czasie żałoby narodowej. Także po jej oficjalnym zakończeniu, w czasie kampanii wyborczej, sztabowcy Jarosława Kaczyńskiego i komentatorzy polityczni pospołu wmawiali Polakom, że oto nastąpiła głęboka przemiana prezesa PiS z radykała i populisty w męża stanu, któremu można powierzyć najważniejszy, lub przynajmniej najbardziej prestiżowy, urząd Rzeczypospolitej.

Przemianie Kaczyńskiego towarzyszyła wiara w nową jakość polityki, zakończenie „wojny polsko-polskiej”, a sceptycy (jak Andrzej Wajda) byli ostro krytykowani za naruszanie podniosłej atmosfery narodowego pojednania.

Złudzenie narodowej jedności zakończył...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament