Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ślepe posłuszeństwo szefowi czasem nie popłaca

06 października 2010 | Gazeta prawa i podatków | Piotr Rola
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Pracownik jest zobowiązany do wykonywania poleceń szefa, ale tylko takich, które dotyczą pracy, nie są sprzeczne z jej rodzajem określonym w umowie, a także są zgodne z prawem

Trudno jest wskazać, jak pracownik powinien zareagować na konkretne polecenie swojego przełożonego. To od pracownika wymaga się, by weryfikował wydawane przez pracodawcę polecenia pod względem ich zgodności z prawem.

Jeżeli zdaniem pracownika wydane polecenie jest bezprawne, powinien on przeciwstawić się jego wykonaniu. Może to niestety wywołać pewne niekorzystne konsekwencje dla pracownika, np. wypowiedzenie umowy o pracę.

Odmowa wykonania

Aby móc się bronić w ewentualnej sprawie przed sądem, pracownik może zwrócić uwagę pracodawcy, że doszło jego zdaniem do wydania bezprawnego polecenia służbowego i poprosić o wydanie polecenia w formie pisemnej lub powtórzenia go w obecności świadków.

W ten sposób jest szansa na uchronienie się przed odpowiedzialnością za niespełnienie żądań pracodawcy. Przy ewentualnym skierowanym do pracownika zarzucie odmowy wykonania polecenia konieczne będzie ustalenie, jaka była treść tego polecenia, czy dotyczyło ono wykonywanej pracy i w jakich okolicz-nościach zostało wydane (orzeczenie SN z 1 października 1997 r., I PKN 317/97).

Należy pamiętać, że z jednej strony bezzasadna odmowa wykonania polecenia dotyczącego pracy może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika bez potrzeby uprzedniego stosowania kar porządkowych (wyrok SN z 3 kwietnia 1997 r., I PKN 40/97). ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament