Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

UE: połowa budżetu za nami

06 października 2010 | Ekonomia | Artur Osiecki
regiony podpisują umowy nieco szybciej od administracji centralnej
źródło: Rzeczpospolita
regiony podpisują umowy nieco szybciej od administracji centralnej

Zawarto już umowy o dofinansowanie na ponad połowę pieniędzy z UE z budżetu 2007 – 2013 r. Do beneficjentów trafi ponad 132 mld „unijnych” złotych, to 50,6 proc. dostępnego wsparcia z Brukseli. Liderem są regiony – podpisały już umowy na 56,6 proc. przyznanych im pieniędzy. Administracja centralna zawarła kontrakty na 48,4 proc. środków z UE

Od 2007 r. do 3 października 2010 r. podpisano 42 654 umowy o dotacje na łączną kwotę 189,5 mld zł, w czym zawiera się 132,5 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Oznacza to, że zaakceptowane i parafowane kontrakty wykorzystują 50,6 proc. z około 264 mld zł przyznanych Polsce przez Brukselę na lata 2007 – 2013.

– Wykorzystanie połowy unijnego wsparcia osiągnęliśmy stosunkowo wcześnie – komentuje Mirosław Marek, wiceprezes firmy doradczej DGA. – Dochodzenie do tego poziomu było szybkie, zważywszy, że tak naprawdę wdrażanie funduszy rozpoczęło się na przełomie lat 2008 – 2009.

Podobnego zdania jest Danuta Jabłońska, prezes Grupy Doradczej BDKM, choć zaznacza, że mogło to nastąpić i nieco wcześniej. – Teraz jednak widać, że cała machina związana z funduszami rozpędziła się na dobre. Są już dograne wszystkie procedury. Rośnie doświadczenie nie tylko urzędników, ale i ubiegających się o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8745

Spis treści
Zamów abonament