Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednorazowy świat

21 stycznia 2011 | Eko+ | Anita Błaszczak
Masa elektrośmieci rośnie na całym świecie  o 40 mln ton rocznie
źródło: AFP
Masa elektrośmieci rośnie na całym świecie o 40 mln ton rocznie

– Tego się nie naprawia. Trzeba kupić nową – mówi pracownik serwisu komputerowego, gdy kładę na ladzie popsutą mysz komputerową. Padła po niespełna roku od promocji w hipermarkecie. Wygląda jak podświetlany pojazd kosmiczny, kosztowała niecałe 50 złotych

Anita Błaszczak

Mysz trafiła do szuflady, obok dwóch poprzedniczek. Czekają na zbiórkę elektrośmieci wraz z popsutą cyfrówką – koszt jej naprawy to ponad jedna trzecia ceny aparatu nowej generacji. Okazały się jednorazówkami jak coraz więcej produktów w naszym otoczeniu.

Przyzwyczailiśmy się już do jedzenia na jednorazowych tackach, do kawy z jednorazowych kubków, herbaty parzonej w jednorazowych torebkach i do długopisów, do których nie da się kupić wkładu.

W wielu sytuacjach jednorazówki to błogosławieństwo dla higieny: igły, strzykawki, rękawiczki, ręczniki w toaletach. Jednak w kategorii produktów „na raz” przybywa rzeczy, które kiedyś towarzyszyły nam przez wiele lat. Coraz częściej jednorazówką, której nie opłaca się naprawiać, okazują się sprzęty AGD, telewizory, komputery, zegarki, telefony komórkowe. Po co naprawiać nową komórkę, skoro bardziej wypasioną niż stara dostaniemy za złotówkę, przedłużając umowę z operatorem?

Wolny rynek. Wolny wybór

Zdaniem psychologów to skutek zmiany naszych zwyczajów konsumpcyjnych, czemu sprzyjają rosnąca produkcja i zalew towarów w sklepach. – Kiedyś, gdy były problemy z dostępnością wielu towarów, dużo bardziej je ceniliśmy. Dziś reklamy przekonują nas, że nowości są dużo lepsze, więc starszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8832

Spis treści
Zamów abonament