Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak jest opodatkowany remont części wspólnej budynków

21 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Wołkowicz

Firmy wykonujące remonty we wspólnotach mieszkaniowych, w których część lokali ma powierzchnię przekraczającą 150 mkw., nie wiedzą, czy do całego wynagrodzenia mogą zastosować 8-proc. stawkę

1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady opodatkowania VAT usług remontowych. Obowiązujące dziś regulacje uzależniają wysokość stawki VAT od powierzchni remontowanej nieruchomości.

Niekorzystne zmiany

Z końcem 2010 r. Polska straciła możliwość stosowania obniżonej stawki VAT w stosunku do usług związanych z budową, remontem i przebudową budynków mieszkalnych, które nie są wykonywane w ramach polityki społecznej.

Tym samym, dopiero począwszy od 1 stycznia 2011 r., praktycznego znaczenia nabierają art. 41 ust. 12 – 12c ustawy o VAT w odniesieniu do zasad opodatkowania VAT omawianych usług. Wcześniej obniżona stawka VAT (wtedy 7 proc.) miała zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Metraż budynków i lokali nie miał zatem żadnego znaczenia. Wynikało to z postanowień rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Dziś podatnicy mogą korzystać ze stawki obniżonej tylko na podstawie art. 41 ust. 12 – 12c ustawy o VAT. Zgodnie z nimi 8-proc. podatek stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Pod pojęciem budownictwa społecznego rozumie się natomiast:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8832

Spis treści
Zamów abonament