Pożyczkodawca ostatniej instancji
Bank centralny dba o odpowiedni poziom płynności banków komercyjnych. Może pożyczać od nich pieniądze, eliminując ich nadmiar w sektorze bankowym. Może też udzielać pożyczek bankom
dr Waldemar Kozioł, Uniwersytet Warszawski
W gospodarce rynkowej pozycja banku centralnego jest szczególna. Emituje znaki pieniężne, prowadzi politykę pieniężną i kursową. Bank centralny obsługuje banki komercyjne w zakresie wspierania rozliczeń pomiędzy nimi, ale także umożliwia im pozyskiwanie środków oraz lokowanie nadwyżek pieniądza. W związku z tymi działaniami określa się go mianem banku banków.
Banki komercyjne lokują w banku centralnym środki w ramach rachunku rezerw obowiązkowych. Jednakże bank centralny, dążąc do stabilizacji krótkoterminowej stopy procentowej, oferuje również bankom możliwość dokonywania operacji depozytowo-kredytowych, których oprocentowanie waha się pomiędzy stopą depozytową „z dołu” a stopą lombardową „z góry”.
Przyjmuje i daje
Lokaty terminowe przyjmowane przez bank centralny umożliwiają bankom komercyjnym lokowanie nadwyżek pieniądza i w konsekwencji zapobiegają spadkowi krótkoterminowych stóp procentowych. Banki centralne oferują również bankom możliwość składania krótkookresowego (jednodniowego) depozytu. Lokaty przyjmowane są do końca dnia operacyjnego, a zwrot kwoty depozytu wraz z należnymi odsetkami następuje w kolejnym dniu operacyjnym. Są one oprocentowane według stopy depozytowej, która aktualnie wynosi w Polsce 2,25 proc.
Według tzw. stopy referencyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta