Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekt prawa prasowego razi amatorszczyzną

21 stycznia 2011 | Prawo | Barbara Kondracka Jacek Kondracki
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

W nowelizacji ustawy Ministerstwo Kultury wykazało się zdumiewającą aktywnością penalizacyjną w stosunku do redaktora naczelnego – zauważają adwokaci

Na rządowych stronach internetowych dostępny jest projekt zmian ustawy – Prawo prasowe opracowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MK). Wywołuje on wiele zastrzeżeń, ale tu pragniemy zająć się jedynie kwestią odpowiedzialności karnej redaktora naczelnego za odmowę publikacji lub sprzeczne z ustawą zamieszczenie sprostowań.

Wbrew wyrokowi Trybunału

Dotychczasowy art. 46 ust. 1 doznał zmian kosmetycznych. Projektodawca nie skorzystał w żadnej mierze z dotychczasowej praktyki stosowania tego przepisu, co więcej, całkowicie przeszedł do porządku nad uzasadnieniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1 grudnia 2010 r. (K 41/07). A Trybunał stwierdził: „art. 46 ust. 1 oraz art. 31 i art. 33 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe (…) są niezgodne z art. 2 i art. 42 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przez to, że nie zachowują wymaganej precyzji określenia znamion czynu zagrożonego karą”.

Wydawało się, że precyzyjnie wypunktowane w uzasadnieniu wyroku przyczyny tego rodzaju stanowiska Trybunału będą kanwą dla prac legislacyjnych nad tymi przepisami. Nic bardziej mylnego. MK całkowicie zignorowało zapatrywania prawne Trybunału.

Wydaje się, że MK zmierza do utrzymania w mocy przepisów prawa prasowego wbrew wskazaniom zawartym w wyroku Trybunału, który po raz kolejny podkreślił, iż zakaz albo nakaz obwarowany sankcją karną powinien być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8832

Spis treści
Zamów abonament