Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia walutowa – czas na zmiany

21 stycznia 2011 | Eko+ | Janusz Bilski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Fotorzepa
Janusz Bilski
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Janusz Bilski

Integracja walutowa w Europie jest jednym z najciekawszych eksperymentów ekonomicznych we współczesnym świecie

Janusz Bilski

Tworzenie unii walutowej jest przedsięwzięciem bez precedensu w historii gospodarczej. To prawda, że w XIX w. istniały w Europie unie monetarne (łacińska, skandynawska), lecz zakres ich działania dotyczył w zasadzie standaryzacji monetarnej, reguł emisji i obiegu w warunkach systemu waluty złotej. Tak więc z punktu widzenia współczesnych stref walutowych doświadczenia XIX-wieczne mają ograniczoną wartość.

Pieniądz i idea

Kiedy w 1993 r. podpisywano traktat z Maastricht, niewiele wiedziano o mechanizmach funkcjonowania unii walutowej. Założenia „ekonomii politycznej strefy euro” budowano na podstawie dorobku teoretycznego Roberta Mundella i i kontynuatorów oraz 15 lat doświadczeń europejskiego systemu walutowego. To mało.

Ekonomiści zdawali sobie sprawę z faktu, że ryzyko błędu i niepowodzenia jest duże. Politycy widzieli tylko jasne strony przedsięwzięcia, widzieli wielki cel dla integrującej się Europy – wspólny pieniądz. Europa potrzebowała idei, która na wiele lat wyznaczyłaby kierunki współpracy.

I tu rzecz ciekawa, tak długo jak politycy mniej lub bardziej życzliwie przyglądali się procesowi tworzenia unii walutowej, miał on zdecydowanie rynkowy charakter i daleki był od konstytuowania ponadnarodowej władzy gospodarczej. Sprawy przybrały inny obrót, gdy aktywnie zajęli się nim politycy. Potrzebne były szybkie efekty, tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8832

Spis treści
Zamów abonament