Wspólnicy czasem muszą płacić z własnej kieszeni
Osoba posiadająca udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie zawsze jest zwolniona z odpowiedzialności finansowej
Zasadą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to, że wspólnicy nie odpowiadają za jej zobowiązania. To spółka odpowiada całym swoim majątkiem. Ryzyko wspólnika ograniczone jest do wysokości wniesionego wkładu, który składa się na majątek spółki.
Istnieją jednak przepisy, które przewidują – na zasadzie wyjątku – odpowiedzialność wspólników zarówno wobec spółki, jak i wobec jej wierzycieli.
Na etapie tworzenia spółki
W okresie między zawarciem umowy spółki a jej wpisaniem do rejestru istnieje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Zgodnie z art. 13 k.s.h. za jej zobowiązania odpowiadają na tym etapie solidarnie: spółka, wspólnicy oraz osoby działające w jej imieniu (zarząd albo pełnomocnik powołany jednomyślną uchwałą wspólników).
Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wartości zadeklarowanych wkładów. Jeżeli wspólnik jednocześnie działa w imieniu spółki, to pełne pokrycie wkładu nie zwolni go z dalszej odpowiedzialności. Ustaje ona wobec spółki z chwilą zatwierdzenia ich czynności przez zgromadzenie wspólników.
Nie ma to jednak wpływu na odpowiedzialność wspólnika względem wierzycieli spółki, którzy mogą nadal podnosić swe roszczenia.
Od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta