Rosnący apetyt azjatyckiej potęgi
Znaczenie Chin na świecie stale rośnie, ale nie tak szybko jak ich siła ekonomiczna. Balastem na arenie międzynarodowej jest komunizm. Korupcja władzy zwiększa presję także na reformy polityczne
Od 2000 roku dziewięć państw postanowiło zerwać stosunki dyplomatyczne z Tajwanem na rzecz relacji z Chinami. Już tylko 23 niewielkie kraje pozostają sojusznikami wyspy, którą Pekin uznaje za swoją zbuntowaną prowincję. Zdaniem ekspertów to jeden z przykładów wykorzystywania przez Chiny rosnącej potęgi gospodarczej do osiągania celów politycznych.
Znaczenie polityczne Chin jest związane przede wszystkim z wielkością kraju i potęgą jego gospodarki. Dodatkowo Chiny są jednym z dziewięciu krajów dysponujących bronią atomową i jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ z prawem weta.
Jeden kraj – dwa systemy
Ich znaczenie polityczne rośnie nieustannie od 1978 roku, kiedy chiński przywódca Deng Xiaoping postanowił zerwać z maoistowską spuścizną, podejmując reformy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta