Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdą klauzulą zajmie się sąd ochrony konsumentów

21 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Izabela Lewandowska

Postanowienia umów sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami są co do zasady automatycznie nieważne

Taka sankcja wynika wprost z art. 58 kodeksu cywilnego. Z tego zapewne powodu Sąd Najwyższy w uchwale z 13 stycznia 2011 r. (III CZP 119/10) uznał, że postanowienie wzorca umowy sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami ustawy nie może być uznane za niedozwolone postanowienie umowne w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c.

W myśl tego przepisu postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Listę takich niedozwolonych klauzul (abuzywnych) zdarzających się w praktyce najczęściej zawiera art. 3853 k.c.

W art. 3851 § 1 k.c. zastrzeżono, że nie dotyczy on postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny. Na studiach płatnych takim głównym świadczeniem studenta na rzecz uczelni jest niewątpliwie czesne.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8832

Spis treści
Zamów abonament