Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hity dla dorosłych

21 stycznia 2011 | Eko+ | Grzegorz Łyś
Wigry połączyły pokolenia  i grupy społeczne
źródło: Forum
Wigry połączyły pokolenia i grupy społeczne
W czasach, które pamiętają tylko bardzo dorośli Polacy praca przy produkcji i obsłudze telewizorów oraz magnetofonów  to była extraposada...
źródło: Forum
W czasach, które pamiętają tylko bardzo dorośli Polacy praca przy produkcji i obsłudze telewizorów oraz magnetofonów to była extraposada...
 ... a o radiomagnetofonie Kasprzaka,  i to stereo, marzyło wielu
źródło: Forum
... a o radiomagnetofonie Kasprzaka, i to stereo, marzyło wielu
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Inka przetrwała zmianę ustroju  i inwazję wolnego rynku
źródło: EAST NEWS
Inka przetrwała zmianę ustroju i inwazję wolnego rynku

Na targach w Brukseli stoisko, na którym królował paprykarz szczeciński, otoczył tłum emigrantów. Jeden z nich po skosztowaniu legendarnego produktu z czasów Władysława Gomułki uścisnął dłoń wiceprezesa spółki Krzysztofa Modlińskiego i wyznał: „To mój smak, moja młodość...”

Grzegorz Łyś

Przeglądając klatka po klatce „Człowieka z marmuru” i „Człowieka z żelaza”, można by pewnie dostrzec gdzieś w kadrze paprykarz szczeciński, jak i kawę Inka czy perfumy Być Może... A także magnetofon Kasprzaka, rower Wigry, telewizor Neptun. A jeśli nawet ich tam nie znajdziemy, być z pewnością mogły – a nawet powinny. To między innymi z nich składała się codzienność Mateusza Birkuta, jego syna Henryka Tomczyka i wszystkich obywateli PRL. Rozstaliśmy się z owymi rekwizytami socjalistycznej przeszłości bez żalu.

– Co tu wspominać? Nie mieliśmy po prostu wyboru. Nie odczuwam żadnej nostalgii za tym, co można było kiedyś kupić w sklepach. Nie pamiętam prawie dawnych marek, a i do dzisiejszych nie przywiązuję wagi. Jedyna nazwa, która kojarzy mi się z przeszłością – dzieciństwem, domem i choinką – to E. Wedel. Ale ta marka nie pochodzi z PRL. Odwrotnie, Wedel to symbol zwycięstwa nad komunizmem – podkreśla Jerzy Radziwiłowicz, odtwórca ról Birkuta i Tomczyka.

– Pokolenie, które pamięta czasy PRL, trochę się wstydzi tych produktów i przedmiotów, podobnie jak przeszłości, którą przypominają, i wysiłku, jakiego wymagało ich zdobycie. Młodsze pokolenie jest nimi zafascynowane – twierdzi krytyk sztuki Anda Rottenberg.

W antykwariatach i galeriach rekordowe ceny osiągają serwisy z Ćmielowa, radia Szarotka, skromne figurki murzynka z popielniczką w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8832

Spis treści
Zamów abonament