Nielubiane i nieznane OFE
Polacy nie wierzą, że po zmianach w OFE wysokość emerytur wzrośnie. Niewiele osób deklaruje dodatkowe wpłaty. Fundusze źle inwestują składki – oceniają ich klienci
70 proc. Polaków nie spodziewa się, że ich przyszła emerytura wzrośnie po wejściu w życie proponowanych przez rząd zmian – wynika z sondażu GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie „Rz”. 15 proc. badanych liczy na wyższe świadczenie. Bardziej optymistyczne nastawienie mają młode osoby, w wyższą emeryturę nie wierzą 40-latki i starsi. Rząd chciałby, żeby od 1 kwietnia składka, która trafia do otwartych funduszy emerytalnych, spadła z 7,3 do 2,3 proc. wynagrodzenia brutto.
Polacy nie planują, że będą dodatkowo oszczędzać na wyższe świadczenie. Tymczasem rząd niższą składkę do OFE chce zrekompensować wprowadzeniem możliwości dobrowolnych wpłat m.in. do funduszy emerytalnych, które będą mogły być odliczane od podstawy opodatkowania.
Brak wiedzy o reformie
Z badań GfK wynika, że tylko 8 proc. badanych zdecydowanie deklaruje chęć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta