Pod koniec kariery zawodowej etat nie taki pewny
Uzyskanie wieku uprawniającego do otrzymania w ciągu czterech lat świadczenia przedemerytalnego nie chroni pracownika przed wypowiedzeniem angażu
Stosunek pracy zatrudnionych w wieku przedemerytalnym podlega szczególnej ochronie. Stanowi o tym art. 39 k.p.
Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę temu, komu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia tej osobie uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Jakie warunki
Przez wiek emerytalny należy rozumieć wiek uprawniający do przejścia na to świadczenie na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa). Określa ona jednolity wiek emerytalny w zależności od płci pracownika wynoszący dla kobiety 60, a dla mężczyzny 65 lat.
Równocześnie przejściowo utrzymuje (w art. 29 – 46) możliwość wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej przez ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., którzy spełnią pozostałe warunki wymagane do nabycia wcześniejszych uprawnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta