Nowela z kontrowersyjnym przepisem przejściowym
Spółki przedłużające rok podatkowy nie wiedzą, do kiedy stosować stare przepisy
Od 1 stycznia 2011 r. na niekorzyść zmieniły się przepisy dotyczące wnoszenia aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Spółki nie mogą już stosować optymalizacji, polegającej np. na wnoszeniu znaku towarowego wytworzonego we własnym zakresie i amortyzowania go według wartości rynkowej.
Możliwe spory
W art. 12 nowelizacji przewidziano jednak przepisy przejściowe dla tych firm, których rok nie pokrywa się z kalendarzowym. Zgodnie z ustawą o CIT podatnik może wybrać rok rozpoczynający się np. 1 września i kończący się 31 sierpnia. Z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika, że w jego trakcie nie można wprowadzać niekorzystnych zmian dla podatnika. Dzięki temu firmy mogą do końca swojego roku podatkowego stosować ustawę o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.
– Nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta