Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za brak studiów można pozbawić posady

21 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Pracodawca nie musi finansować nauki zatrudnionego, ale gdy ten za nią nie zapłaci sam, to szef może go zwolnić za brak kwalifikacji na zajmowanym stanowisku

Czy pracodawca musi stosować kodeksowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych zatrudnionych, gdy do nauki zobowiązują pracownika przepisy szczególne? Co w sytuacji gdy jego nie będzie stać na taką edukację? Czy szef może go zwolnić z pracy, argumentując, że zatrudniony nie ma wymaganych przez prawo umiejętności? – pyta czytelnik.

Nie ma przepisu, który zmuszałby pracodawcę do finansowania nauki swoich pracowników i gwarantowania im z tego tytułu, określonych w kodeksie pracy, dodatkowych uprawnień.

Art. 94 pkt 6 i art. 17 kodeksu pracy stanowią jedynie, że szef musi ułatwiać podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich podwładnych, ale – jak potwierdza orzecznictwo i doktryna – pozostawia mu się wybór.

Powinien pomagać w kształceniu, ale nie musi tego robić, szczególnie gdy istnieją co do tego obiektywne przesłanki (np. brak funduszy czy wzmożona praca niepozwalająca na usprawiedliwione, płatne nieobecności).

Dobra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8832

Spis treści
Zamów abonament