Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyroby energetyczne nie zawsze z akcyzą

02 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Maciej Hadas

Produkty wykorzystywane do celów innych niż napędowe lub grzewcze pozostają poza systemem zharmonizowanego podatku akcyzowego. Ich opodatkowanie jest więc niezgodne z regulacjami wspólnotowymi

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 20 października 2011 (I GSK 613/10, I GSK 663/10).

Orzeczenia te dotyczą  bardzo ważnego dla wszystkich podatników akcyzy zagadnienia wzajemnej relacji między krajowymi regulacjami akcyzowymi i przepisami UE. Bardzo często bowiem polscy podatnicy skarżą się, że krajowe przepisy istotnie różnią się od obowiązujących w innych państwach członkowskich. Powstaje pytanie: skąd te różnice się biorą i czy skargi są słuszne?

Zamknięty katalog

Wcześniej (w 2010 r.) sprawą tą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (I SA/Go 113/10, I SA/Go 112/10). Ustalenia sądu były druzgocące dla przyjętych w Polsce rozwiązań i jednoznacznie wskazywały na sprzeczność polskich regulacji z przepisami unijnych dyrektyw energetycznej i horyzontalnej, stanowiącymi podstawę dla określania obowiązków podatników w ramach zharmonizowanego podatku akcyzowego.

Choć rozstrzygnięcia zapadły na gruncie starej ustawy akcyzowej z 23 stycznia 2004, wciąż są aktualne. NSA oddalił skargi kasacyjne organu podatkowego i przyznał rację stanowisku, które przyjął sąd pierwszej instancji.

Zgodnie z podstawową zasadą prawa wspólnotowego produkty energetyczne nie mogą być opodatkowane akcyzą, gdy są wykorzystywane inaczej niż jako paliwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9071

Wydanie: 9071

Spis treści
Zamów abonament