Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia: zrównać wiek emerytalny

02 listopada 2011 | Ekonomia | Agnieszka Stefańska pap
Planowane i wprowadzane reformy emerytalne w Europie
źródło: Rzeczpospolita
Planowane i wprowadzane reformy emerytalne w Europie

Komisja Europejska pracuje nad propozycjami naprawy europejskich systemów emerytalnych. Ma je przedstawić w najbliższych tygodniach. Wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn podnosi większość państw europejskich. Polska jest jednym z dziewięciu krajów

Zdaniem zdecydowanej większości ekonomistów wydłużenie wieku emerytalnego jest jedną z recept na uporanie się ze zbliżającą się drugą falą kryzysu gospodarczego.

Pogląd ten podziela Komisja Europejska. Jak informuje „European Voice", w ciągu najbliższych tygodni Laszlo Andor, unijny komisarz do spraw zatrudnienia, przedstawi propozycje naprawy systemów emerytalnych w Unii Europejskiej. Jedną z rekomendacji ma być zbliżenie i podwyższenie wieku emerytalnego w państwach UE. Obecnie każdy z krajów Wspólnoty ma własny system emerytalny. Bruksela ma jedynie możliwość zalecenia zmian członkom Unii.

Propozycje Komisji Europejskiej to efekt pękających w szwach systemów emerytalnych w Unii. Zgodnie z danymi KE rządy krajów Wspólnoty będą musiały wydawać średnio dodatkowe 2,5 proc. ich PKB na emerytury do 2060 roku tylko po to, by sprostać istniejącym warunkom tych systemów. Problem jest o tyle istotny, że coraz mniej młodych osób pracuje na jednego emeryta w UE i ta tendencja ma się pogłębiać.

W tzw. białej księdze Komisja Europejska ma też zawrzeć wskazówki, jak zwiększyć przejrzystość systemów emerytalnych w krajach Unii, a nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9071

Wydanie: 9071

Spis treści
Zamów abonament