Podczas niedyspozycji nie wolno pracować
Chorujący nie może wykonywać zadań służbowych podczas zwolnienia lekarskiego. Jeśli świadomie weźmie zasiłek chorobowy, którego nie należało mu wypłacać, musi go zwrócić z odsetkami
Szef nie może chorego dopuścić do pracy przed upływem terminu zwolnienia lekarskiego. Gdyby się nawet tego dopuścił, konsekwencje i tak poniesie pracownik.
• Pan Henryk, zatrudniony w zakładzie handlowym, od 67 dni przebywa na zwolnieniu lekarskim. Płatnik po wypłaceniu wynagrodzenia z art. 92 k.p. kontynuuje wypłatę zasiłku chorobowego. Pracodawca, a jednocześnie właściciel tej firmy, 30 września br. uległ wypadkowi przy prowadzeniu działalności. Aby spisać okoliczności zdarzenia, zgłosił się do ZUS, podając za świadka pana Henryka.
W protokole przesłuchania ustalono, że pan Henryk w czasie tego wypadku pracował od 8 do 16 i obsługiwał wózek widłowy. W postępowaniu wyjaśniającym ustalono, że w tym dniu pana Henryka nie powinno być w firmie, bo miał zwolnienie lekarskie wystawione od 28 września do 9 października br. – Jak wygląda sprawa nadpłaconego zasiłku chorobowego, jeżeli podwładny pracował za zgodą pracodawcy? – pyta czytelnik.
Lekarz wystawia pacjentowi zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA na podstawie przeprowadzonego badania.
Robi to na okres, przez który pacjent ze względu na swój stan zdrowia powinien powstrzymać się od zajęć służbowych, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta