Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy jest VAT przy podziale majątku likwidowanej spółki

02 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Magdalena Podolska

Przekazanie towarów udziałowcom spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która kończy swój byt, nie powinno być obłożone podatkiem od towarów i usług

W ramach długotrwałej procedury likwidacji spółki z o.o. (regulacje prawa handlowego dotyczące spółki akcyjnej są  analogiczne) dochodzi do zakończenia bieżących jej interesów, ściągnięcia wierzytelności, wypełnienia zobowiązań i upłynnienia majątku. Aktywa, które pozostaną w spółce po zaspokojeniu i zabezpieczeniu wierzycieli, są dzielone pomiędzy wspólników.

Wydanie przez spółkę w likwidacji majątku wspólnikom jest praktycznie ostatnią czynnością tej spółki przed ustaniem jej bytu prawnego, co następuje na skutek wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców (KRS). W tym samym momencie przestaje być ona podatnikiem VAT. Czy w przeddzień utraty statusu podatnika VAT likwidowana spółka dokonuje transakcji opodatkowanej?

Ani dostawa, ani usługa

Istotą opodatkowania VAT jest to, że podatek ten obejmuje zasadniczo wszystkie odpłatne czynności wykonywane przez dany podmiot w ramach jego działalności gospodarczej (chociaż  ekonomiczny ciężar podatku ponosić ma ostateczny konsument towaru czy usługi). Tym samym, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowane są m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czy wydanie majątku likwidacyjnego może być  dostawą towarów lub świadczeniem usług? Spółka w likwidacji przekazuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9071

Wydanie: 9071

Spis treści
Zamów abonament