Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instytucja płatnicza tak jak inkasent odpowie za PIT

02 listopada 2011 | Prawo | Grażyna J. Leśniak

Koniec odpowiedzialności podatników za należności niezapłacone w terminie. Odsetki uiści instytucja płatnicza, w której regulowaliśmy zobowiązanie

Płacenie podatków w punkcie finansowym czy w supermarkecie to absolutna nowość. Jeszcze większą będzie zdjęcie z podatników odpowiedzialności za niezapłaconą w terminie daninę i przeniesienie jej na instytucje płatnicze, które będą odpowiadać za nią jak inkasenci.

Ułatwienie czy ciężar

– Celem jest niewątpliwie ułatwienie zapłaty podatku. Pytanie tylko, jak do sprawy podejdą same instytucje płatnicze – uważa Rafał Mikulski, adwokat z kancelarii Salans.

Przede wszystkim, jak twierdzi, nie wiadomo, jak podziała na nie ponoszenie odpowiedzialności podatkowej. Choć wykluczyć należy odpowiedzialność karną skarbową instytucji płatniczej, skoro nie nadano jej statusu inkasenta.

– Konieczne będzie określenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9071

Wydanie: 9071

Spis treści
Zamów abonament