Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez pisma pracownika nie potrącisz z zasiłku nadpłaconej płacy

02 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wypłaciłeś już pracownikowi wynagrodzenie w całości, a on rozchorował się pod koniec miesiąca? Co wtedy zrobić – korygować listę płac czy odjąć nadpłatę w miesiącu następnym? Niejeden kadrowiec ma z tym problem

• 27 października  wypłaciliśmy pracownikom wynagrodzenia. Jednak jeden z nich następnego dnia zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie do końca listopada. Za dziesięć dni zwolnienia powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe, a za kolejne – zasiłek chorobowy. Jego umowa na czas określony kończy się 30 listopada. Jak sporządzić dokumenty do ZUS? Czy nadpłatę wynagrodzenia możemy potrącić z zasiłku? – pyta czytelnik.

W tym wypadku konieczna jest korekta listy płac za październik, ze względu na to, że pracownik kończy stosunek pracy w listopadzie. Pracodawca nie może bowiem odliczyć nadpłaconego wynagrodzenia w najbliższym terminie wypłaty.

Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną (art. 80 kodeksu pracy). Za czas jej nieświadczenia pracownik zachowuje prawo do płacy tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jedną z takich płatnych absencji jest niezdolność do pracy spowodowana chorobą.

Za czas zwolnienia lekarskiego pracownik ma prawo do 80 proc.  tzw. wynagrodzenia chorobowego, które przewiduje art. 92 k.p. (za 14 dni w roku dla osoby, która ukończyła 50 lat, i 33 dni dla młodszych pracowników), lub zasiłku. Jedynie choroba przypadająca w czasie ciąży lub spowodowana wypadkiem w drodze do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9071

Wydanie: 9071

Spis treści
Zamów abonament