Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odchodzącemu za lojalność trzeba płacić

02 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Justyna Metelska Alicja Biernat

Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia ma służyć ochronie przedsiębiorstwa, gdy opuszcza je kadra kierownicza, znająca strategiczne informacje o firmie. Pod warunkiem że umowa będzie prawidłowo skonstruowana

Taki kontrakt zobowiązuje pracownika, aby nie podejmował działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, oraz wskazuje zakres tych działań, a pracodawcy nakazuje wypłacenie mu z tego tytułu odszkodowania w określonej wysokości.

Art. 1012 § 1 kodeksu pracy stanowi, że umowę o zakazie konkurencji można zawrzeć wyłącznie, gdy pracownik w związku z pełnioną przez siebie funkcją lub wykonywanymi obowiązkami ma informacje, których ujawnienie lub wykorzystanie w innej firmie może narazić pracodawcę na szkodę. U zatrudnionych innych kategorii podpisanie takiej umowy jest sprzeczne z przepisami.

Pisemna odrębna umowa

Zgodnie z art. 1013 k.p. umowa o zakazie konkurencji musi mieć formę pisemną, w przeciwnym razie jest nieważna.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 2 października 2003 (I PK 453/02) opowiedział się za odrębnością klauzuli konkurencyjnej (umowy o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy) od umowy o pracę.

Odrębna umowa nie jest częścią umowy o pracę, ale niekoniecznie jest to odrębny, inny dokument. Zgodnie z wyrokiem SN z 28 kwietnia 2010 (I PK 208/09) sporządzenie odrębnej umowy o zakazie konkurencji może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9071

Wydanie: 9071

Spis treści
Zamów abonament