Odchodzącemu za lojalność trzeba płacić
Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia ma służyć ochronie przedsiębiorstwa, gdy opuszcza je kadra kierownicza, znająca strategiczne informacje o firmie. Pod warunkiem że umowa będzie prawidłowo skonstruowana
Taki kontrakt zobowiązuje pracownika, aby nie podejmował działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, oraz wskazuje zakres tych działań, a pracodawcy nakazuje wypłacenie mu z tego tytułu odszkodowania w określonej wysokości.
Art. 1012 § 1 kodeksu pracy stanowi, że umowę o zakazie konkurencji można zawrzeć wyłącznie, gdy pracownik w związku z pełnioną przez siebie funkcją lub wykonywanymi obowiązkami ma informacje, których ujawnienie lub wykorzystanie w innej firmie może narazić pracodawcę na szkodę. U zatrudnionych innych kategorii podpisanie takiej umowy jest sprzeczne z przepisami.
Pisemna odrębna umowa
Zgodnie z art. 1013 k.p. umowa o zakazie konkurencji musi mieć formę pisemną, w przeciwnym razie jest nieważna.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 2 października 2003 (I PK 453/02) opowiedział się za odrębnością klauzuli konkurencyjnej (umowy o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy) od umowy o pracę.
Odrębna umowa nie jest częścią umowy o pracę, ale niekoniecznie jest to odrębny, inny dokument. Zgodnie z wyrokiem SN z 28 kwietnia 2010 (I PK 208/09) sporządzenie odrębnej umowy o zakazie konkurencji może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta