Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko wynagrodzenie prezesa będzie kosztem dla spółki

02 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Edyta Głębicka

Przepisy nie ograniczają możliwości podatkowego rozliczenia wydatków na osoby zasiadające w zarządzie, jak to jest w przypadku członków innych organów osób prawnych

Wydatki poniesione na funkcjonowanie zarządu są co do zasady kosztem uzyskania przychodu na ogólnych zasadach. Zatem oceniamy, czy miały na celu uzyskanie przychodów, zabezpieczenie albo zachowanie ich źródła.

Liczy się cel

Ograniczenia nie obejmują w szczególności wynagrodzenia wypłacanego członkom zarządu, ponieważ przyjmuje się, że taki wydatek osoby prawnej poniesiony na rzecz organu wykonawczego związany jest z funkcjonowaniem tej osoby i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej.

Kosztami uzyskania przychodów mogą być także wydatki na uzasadnione świadczenia rzeczowe dla członków zarządu. Możemy tutaj wymienić np. zapewnienie mieszkania członkom zarządu (własnego spółki lub wynajętego), samochodu, opieki zdrowotnej, telefonu, opieki medycznej. Oczywiście świadczenia takie spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli mają określoną podstawę prawną, a obowiązek ich zapewnienia przez spółkę wynika z łączącej ją z członkiem zarządu więzi prawnej, tj. umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy uchwały o powołaniu.

Warto tutaj przywołać interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 maja 2010 (ITPB3/423-87/10/AM), która dotyczyła wspólnika, będącego równocześnie członkiem zarządu, a który nabył uprawnienia emerytalne i zaprzestał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9071

Wydanie: 9071

Spis treści
Zamów abonament