Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projektant powinien być partnerem

02 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Lidia Dziurzyńska-Leipert Piotr Staniszewski

System „Projektuj i buduj” umożliwia dostosowywanie projektu wykonawczego do zmieniających się w trakcie budowy uwarunkowań technicznych bez konieczności zmiany przedmiotu zamówienia publicznego, a tym samym zmiany umowy

Uzyskanie prawa do organizacji finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012 nałożyło na Polskę jako współorganizatora turnieju obowiązek – zgodnie z wymogami UEFA – budowy trzech stadionów piłkarskich oraz gruntownego zmodernizowania i rozbudowy stadionu piłkarskiego w Poznaniu.

Uchwalenie przez ustawodawcę specjalnej ustawy dotyczącej przygotowania turnieju Euro 2012 nie uchroniło przed powstaniem opóźnień i przesunięć terminów oddania stadionów do użytkowania.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak niektóre z nich mają źródło w uwarunkowaniach prawnych, wynikających z treści umów o budowę względnie modernizację stadionów.

W systemie  „Buduj”

Umowy o budowę stadionów w Gdańsku, Warszawie oraz  modernizację stadionu w  Poznaniu zostały opracowane w systemie „Buduj” na podstawie projektów wykonawczych, sporządzonych przez projektantów wybranych w odrębnych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Jedynie  we Wrocławiu wykonawcy powierzono realizację stadionu w systemie „Projektuj i buduj”. W systemie „Buduj” wykonawca zobowiązany jest jedynie do wykonania robót budowlanych zgodnie z projektem wykonawczym. Projekt ten określa więc przedmiot zamówienia publicznego, a zarazem przedmiot umowy o budowę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9071

Wydanie: 9071

Spis treści
Zamów abonament