Jakie są zasady uzupełniania umocowania w trakcie postępowania
Zamawiającemu pełnomocnictwo rodzajowe może być złożone z datą późniejszą niż termin otwarcia ofert
Zacznijmy dość nietypowo, od przykładu.
Przykład
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wpłynęła oferta spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oferta podpisana została przez pełnomocnika pana X.
Do oferty załączone zostało pełnomocnictwo ogólne udzielone panu X przez członka zarządu upoważnionego do jednoosobowej reprezentacji, co potwierdza złożony przez wykonawcę odpis aktualny z KRS.
Zamawiający wezwał wykonawcę w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych do uzupełnienia pełnomocnictwa poprzez złożenie pełnomocnictwa rodzajowego. W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wykonawca złożył pełnomocnictwo rodzajowe z datą po terminie składania ofert.
Powstaje pytanie, czy w opisanym stanie faktycznym sprawy istnieją podstawy do odrzucenia oferty wykonawcy?
Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej pełnomocnictwo rodzajowe wymagane jest w przypadku wnoszenia odwołania do KIO. Pełnomocnictwo ogólne nie wystarczy do wniesienia odwołania do KIO.
Jednak można bronić poglądu, że jest wystarczające do złożenia oferty w przetargu publicznym, gdy składanie oferty w przetargu publicznym mieści się w ramach zwykłej działalności wykonawcy, co można ustalić, bo w odpisie z KRS podany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta