Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do zawarcia umowy wystarczy milczenie szefa

20 listopada 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracodawca musi pilnować, kiedy kończy się angaż pracowniczy lub kontrakt cywilny. Inaczej przez przypadek zyska pracownika i w dodatku będzie z nim związany bezterminowo.

Nawiązanie stosunku pracy, bez względu na jego podstawę prawną, wymaga zawsze zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika (art. 11 k.p.). Z kodeksu pracy nie wynika jednak wymóg zachowania jakiejkolwiek formy tych oświadczeń pod rygorem nieważności umowy. Przyjmuje się więc, że angaż można zawrzeć zarówno przez wyraźne i ujęte w formie pisemnej oświadczenia stron, jak tego wymaga art. 29 k.p., jak i przez złożenie dorozumianych oświadczeń, wynikających z faktycznego zachowania się stron. Nie mogą one jednak pozostawiać wątpliwości co do rzeczywistych intencji tej osoby. Zachowanie to może wyrażać się nawet w milczącym dopuszczeniu pracownika do pracy na ustalonych zasadach. Podobnie wypowiadał się o tym Sąd Najwyższy w wyroku z 31 sierpnia 1977 r. (I PRN 112/77). Stwierdził, że nawiązanie stosunku pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracownika i zakładu pracy. Może być ono wyraźne i ujęte w formie pisemnej, wynikające z przepisów, bądź dorozumiane, o czym świadczy zachowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9694

Wydanie: 9694

Spis treści
Zamów abonament