Sprawdź przejmowane przedsiębiorstwo, aby nie stracić zamówień publicznych
Firmy działające aktywnie na rynku zamówień jako wykonawcy, w przypadku zbywania lub nabywania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, powinny szczególnie uważnie przeprowadzać badanie due diligence.
Może się bowiem okazać, że w wyniku transakcji udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub jego realizacja na podstawie zawartej już umowy będzie nie tylko utrudniona, ale wręcz niemożliwa, co może niekorzystnie wpłynąć na wartość samej transakcji M&A.
Aktualna koniunktura gospodarcza powoduje, że przeprowadzenie udanej transakcji fuzji /przejęcia jest znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to zarówno z obiektywnych warunków rynkowych, związanych z niskim poziomem wzrostu gospodarczego oraz ryzykiem wynikającym z zadłużenia, jak również z barier psychologicznych po stronie osób decyzyjnych.
Jednak solidnie przygotowana transakcja, opierająca się na kompleksowym i wszechstronnym badaniu due diligence przejmowanego przedsiębiorstwa pozwala na wyeliminowanie wielu znaczących ryzyk, które mogą zakłócić przebieg transakcji i wpłynąć negatywnie na jej wartość. Niezależnie od branży przeprowadzenie badania odbywa się zazwyczaj według podobnego schematu. Bada się cały zakres działalności przedsiębiorstwa na podstawie szczegółowego zestawu pytań.
Co podlega badaniu
W przypadku przedsiębiorstw działających na rynku zamówień publicznych zakres due diligence, obejmujący badanie prawne umów zawartych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp):
- pod kątem ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta