Wyrok Trybunału jest dla nas trudny do zaakceptowania
Państwo polskie do końca, z pełną odpowiedzialnością i determinacją oceni prawnie i karnie mord w Katyniu – pisze prokurator IPN.
Podstawy prawne, pozwalające na prawnokarne rozliczenie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w całym okresie funkcjonowania tego państwa, stworzyła ustawa z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (DzU nr 155, poz. 1016, z późn. zm.).
Ustawa ta powołała do życia Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, jako wyspecjalizowany pion prokuratury RP. Prokuratorzy komisji prowadzą śledztwa o zbrodnie popełnione na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, które zostały zaliczone do przestępstw nieulegających przedawnieniu oraz śledztwa o zbrodnie komunistyczne popełnione od 17 września 1939 r. do 31 lipca 1990 r.
Nowe uregulowania umożliwiły prokuratorom pionu śledczego IPN czy to samodzielne prowadzenie i zamykanie śledztw, czy skierowanie do sądów aktów oskarżenia.
Głosem sprawiedliwości oceniającej zbrodniczy system komunistyczny jest polskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej. Wszczęcie tego śledztwa, postanowieniem prokuratora komisji ścigania z 30 listopada 2004 r., stanowiło moment przełomowy w procesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta