W jaki sposób należy rozumieć usługi pośrednictwa
Katalog zwolnień z podatku od towarów i usług na pierwszy rzut oka wydaje się dość jasny i klarowny. Komplikacje z interpretacją przepisów zaczynają się jednak w momencie próby zdefiniowania najprostszych pojęć.
W art. 43 ust. 1 ustawy o VAT wskazano przypadki, gdy usługa pośrednictwa w świadczeniu usługi głównej podlega zwolnieniu na tych samych zasadach co usługa główna. W katalogu tym znajdują się m.in. usługi pośrednictwa usług finansowych i ubezpieczeniowych >patrz ramka.
Trzeba sięgnąć do wyroków
Prawidłowe zastosowanie zwolnień wymaga zatem ustalenia zakresu znaczeniowego usługi pośrednictwa. Pojęcia „pośrednictwo" nie należy odruchowo definiować zgodnie z polskim znaczeniem tego terminu, tylko rozpatrywać na podstawie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE", kiedyś Europejski Trybunał Sprawiedliwości). Wynika to z faktu, że jest to pojęcie autonomiczne prawa unijnego, a wydźwięk polskiej ustawy o VAT powinien być zgodny z postanowieniami i zamierzeniami ujętymi w Dyrektywie. Orzecznictwo w tym zakresie ugruntowało się na tle spraw takich jak: C-472/03 (Arthur Andersen), C-8/01 (Taksatorringen), C-235/00 (CSC Financial Services), C-453/05 (Volker Ludwig) oraz C-124/07 (J.C.M. Beheer BV).
Co na to Trybunał
TSUE definiuje pośrednika ubezpieczeniowego przede wszystkim ze względu na stanowisko, jakie on zajmuje względem osób, między którymi pośredniczy w nawiązaniu stosunków. Pojęcie usług pokrewnych świadczonych przez brokerów i pośredników ubezpieczeniowych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta