Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępstwo, kiedy nie ma sprawcy

20 listopada 2013 | Prawo | Jacek Barczak
 Anna Sekura
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Niedawna uchwała Sądu Najwyższego może spowodować konieczność wypracowania nowej praktyki dowodowej w zakresie ustalania znamion przestępstwa w procesie cywilnym – zwracają uwagę prawnicy.

Chodzi o uchwałę o dopuszczalności stosowania do wypadków drogowych z udziałem nieustalonych sprawców 20-letniego terminu przedawnienia.

Sąd Najwyższy 29 października 2013 r. (III CZP 58/13) rozstrzygnął jednoznacznie, że w przypadku zdarzeń drogowych noszących znamiona przestępstwa, których sprawcy nie ustalono, termin na dochodzenie roszczeń odszkodowawczych wynosi 20 lat, a nie podstawowe trzy lata. Uchwała jest odpowiedzią na pytanie rzecznik ubezpieczonych w związku z pojawiającym się problemem, jak ustalić znamiona przestępstwa, jeśli nie wiadomo, kto był sprawcą lub w jaki dokładnie sposób doszło do wypadku. Problem ten najczęściej dotyczy odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Co należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9694

Wydanie: 9694

Spis treści
Zamów abonament