Jak wyliczyć różnice kursowe
Dokonanie prawidłowej wykładni pojęcia „kurs faktycznie zastosowany" jest bardzo ważne dla poprawnego ustalenia przychodów i kosztów wyrażonych w walucie obcej. Termin ten również fiskusowi przysparza problemów, dlatego zmieniał on swoje stanowiska w tym zakresie.
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje znowelizowany art. 15a ust. 4 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Analizując interpretacje wydawane po 1 stycznia 2012 r., czyli od początku obowiązywania art. 15a ust. 4 ustawy o CIT – w aktualnym brzmieniu, można dostrzec jak zmieniała się wykładnia pojęcia „kurs faktycznie zastosowany" dokonywana przez organy podatkowe.
Początkowo organy podatkowe uznawały, że nie można mówić o kursie faktycznie zastosowanym, jeżeli nie dochodzi do przewalutowania środków z waluty obcej na walutę polską lub odwrotnie. Przykładowo Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 11 stycznia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta