Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyjazne rozstanie posłuży pracodawcy i pracownikowi

20 listopada 2013 | Kariera i biznes
Mimo oznak ożywienia w gospodarce spora część polskich firm nadal zmniejsza liczbę etatów.  Na koniec września zwolnienie grupowe 37,5 tys. osób planowało 349 przedsiębiorstw.
źródło: Rzeczpospolita
Mimo oznak ożywienia w gospodarce spora część polskich firm nadal zmniejsza liczbę etatów. Na koniec września zwolnienie grupowe 37,5 tys. osób planowało 349 przedsiębiorstw.

Kadry | Firmy koncentrują się na prawnej stronie zwolnień, niewiele dbając o emocje ludzi, co szkodzi obu stronom procesu.

Anita Błaszczak

– Po kilkunastu latach pracy nikt mi nawet nie powiedział: „dziękuję". Zwolnienie wręczała mi młoda osoba z działu kadr, którą widziałam drugi raz w życiu. Takie pełne goryczy sformułowania często pojawiały się w wypowiedziach zwalnianych osób, które zbierała dr Małgorzata Sidor-Rządkowska, ekspert HR, w trakcie niedawnej pracy nad drugim wydaniem swojej książki „Zwolnienia pracowników a polityka personalna firmy". Według niej, mimo upływu lat i kariery, jaką w ostatnich latach robi pojęcie employer brandingu (wizerunku pracodawcy), niewiele się w tej kwestii poprawiło. – Wypracowanie zasad i form rozstawania się z odchodzącymi pracownikami wciąż stanowi najbardziej zaniedbaną dziedzinę polityki personalnej – twierdzi Małgorzata Sidor-Rządkowska.

Potrzebny plan

Ekspertka przypomina, że według badań naukowych utrata zatrudnienia jest na trzecim miejscu na liście najbardziej stresogennych wydarzeń – bezpośrednio po śmierci bliskiej osoby oraz rozwodzie. Zaniedbanie emocjonalnej strony zwolnień to także spore ryzyko dla firm, zwłaszcza w epoce portali społecznościowych, gdy negatywne historie szybko się roznoszą.

7,5 proc. firm planowało cięcia zatrudnienia w IV kwartale tego roku – wynika z Barometru Rynku Pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9694

Wydanie: 9694

Spis treści
Zamów abonament