Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z referendami?

20 listopada 2013 | Rzecz o prawie | Jerzy Regulski

Konieczna jest poważna debata, wolna od polityki, ale oparta na opiniach społeczeństwa. Trzeba się zastanowić, w jakim kierunku powinna pójść reforma instytucji referendum. Przykład warszawski pokazuje, że już na nią czas – pisze współtwórca reform samorządowych.

Skoncentrujmy uwagę na referendach dotyczących odwołania władz, bo one budzą najwięcej wątpliwości. Jest oczywiste, że odwołanie powinno następować jedynie w przypadkach skrajnych, gdy dalsze rządy dotychczasowej ekipy stają się zagrożeniem dla lokalnej społeczności. Referenda nie mogą być narzędziem kampanii politycznych, gdy inicjatorom chodzi przede wszystkim o autoreklamę. Nie mogą mieć miejsca takie przypadki jak te, w których brało udział jedynie parę procent wyborców, a więc prawie wszyscy byli niezainteresowani żadną zmianą. 5 listopada br. w „Rzeczpospolitej" przedstawiłem „Lekcje z referendum warszawskiego". Wynika z nich jednoznacznie, że obecne prawo wymaga zmian.

Trzeba się zastanowić, czy potrzebna jest możliwość odwoływania rad w całości. Mam co do tego wątpliwości, szczególnie gdy wprowadzamy jednomandatowe okręgi wyborcze. Może raczej odwoływać poszczególnych radnych, jeśli nie spełniają swoich funkcji. Ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9694

Wydanie: 9694

Spis treści
Zamów abonament