Jak i kiedy można wprowadzić nowe postanowienia do kontraktu
Wykonawcom zdarza się zapominać, że nie mogą wspólnie z zamawiającym w dowolny sposób zmieniać umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Wyrażona w Kodeksie cywilnym zasada swobody kontraktowania, w tym prawo stron do swobodnej zmiany łączącego je stosunku prawnego, podlega na gruncie zamówień publicznych istotnym ograniczeniom, przewidzianym w przepisach ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp).
Nie ulega wątpliwości, że różne czynniki i zdarzenia, w tym zmieniające się okoliczności faktyczne, gospodarcze czy prawne, mające wpływ na wykonanie umowy mogą doprowadzić do sytuacji, w której w interesie stron zawartej już umowy będzie dokonanie stosownych w niej zmian. Ustawowa regulacja problematyki zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego, jak i użycie przez ustawodawcę w ustawie terminów nieostrych powodują, że przy ocenie dopuszczalności zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego mogą pojawić się wątpliwości.
Jak w specyfikacji
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 140 pzp, zakres umowy zawartej w wyniku przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a co z tego wynika również zakres świadczenia wykonawcy, powinien odzwierciedlać przedmiot tego postępowania. Zakres zobowiązania wykonawcy nie może zatem różnić się od przedmiotu zamówienia, określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: SIWZ). Biorąc pod uwagę, że zakres SIWZ determinuje przedmiot ofert składanych przez wykonawców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta