Czy trzeba będzie zapłacić VAT od sumy opłat początkowej i rocznych
W znowelizowanych przepisach nie ma szczególnych regulacji dotyczących powstania obowiązku podatkowego przy ustanawianiu użytkowania wieczystego. Oznacza to, że od przyszłego roku obciążona będzie jednorazowo cała jego wartość.
Ustanowienie prawa wieczystego użytkowania jest dość specyficzną czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Przez wiele lat toczyły się spory o jego charakter. Ostatecznie od grudnia 2008 r. przyjęto, że zarówno w przypadku ustanowienia wieczystego użytkowania, jak i w przypadku sprzedaży tego prawa mamy do czynienia z dostawą towaru (gruntu). Takie wnioski wynikają z brzmienia art. 7 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy VAT.
Płatność do końca marca
Jednocześnie w przypadku wieczystego użytkowania specyficzne są zasady płatności za to prawo. Przy ustanowieniu go użytkownik wieczysty uiszcza opłatę początkową (wynoszącą od 10 proc. do 30 proc. wartości nieruchomości), następnie zaś uiszcza opłaty roczne (od 1 proc. do 3 proc. wartości nieruchomości) przez cały czas trwania swojego prawa. Opłaty roczne zazwyczaj płatne są za dany rok do końca marca tego roku.
W związku z takimi, a nie innymi terminami płatności dotychczasowe przepisy wprowadzają szczególny termin powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 19 ust. 16b ustawy o VAT (cały art. 19 ustawy o VAT zostanie uchylony od 1 stycznia 2014...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta